Vodní lyžování a wakeboarding - jízda a technika

BEZPEČNOST PŘI VODNÍM LYŽOVÁNÍ / WAKEBOARDINGU

zdraví ani život ti nikdo nevrátí a tak si alespoň přečti :

• nepřeceňuj svoje schopnosti, především po prvních úspěšných jízdách;
• nezvládáš-li jízdu, řítíš-li se na břeh či překážku pusť hrazdu a sedni na zadek - jediná spolehlivá brzda;
• při startu kontroluj, zda nemáš lano omotáno kolem krku nebo končetin;
• po kontrole zakřič na řidiče: MŮŽEŠ, až potom budeme startovat;
• nikdy neplav ke člunu se spuštěným motorem na více než 2 metry - vrtule se s tebou mazlit nebude;
• jízdu ukončuj na místě k tomu určeném - za molem a hausbótem, nikdy před molem, kde se přistavuje člun;
• neseď se spuštěnýma nohama přes přední hranu mola - nebezpečí úrazu člunem;
• dávej pozor na úraz-přískřípnutí končetiny mezi pohyblivým molem a hausbótem;
• v dráze pro vodní lyžování/wakeboarding platí vždy zákaz koupání a provozování jiných činností;
• dbej pokynů personálu a zkušených lyžařů/wejkařů

Rekreační vodní lyžování (wakeboarding):

Je jezdění, jak jej každý může poznat. Pro vodní lyžování (wakeboarding) je nutná lyžařská dráha, ve které se nachází tažný člun (náš případ) či vlek nad vodní hladinou. Na člunu (vleku) je uchyceno lano na jehož druhém konci je upevněna hrazda, za kterou se lyžař (weakeboardista) drží. Jezdí se na dvou popřípadě jedné lyži, wakeboardu. Účelem je radost z jízdy.

Často se stává, že nějaký problém odradí člověka od tohoto krásného sportu už na dobro, ale pokud se člověk přemůže a problém překoná tak se ihned vše obrátí. Některé zásady píši opakovaně, avšak jsou to zásady, které si každý musí zažít a které se nenaučíte za pár jízd (i zkušenější s nimi mají potíže). Proto je tu následující přehled informací, které by vám měly pomoci při překonání obtíží.

Výkonostně/rekreační vodní lyžování, wakeboarding:

Je rekreační jízda, při které si stanovujeme jisté výkonostní cíle a nejde nám pouze o radost z pohybu ale i o dosažení sportovního cíle, účast v amatérských hobby závodech, ... .



ZÁKLADY REKREAČNÍHO VODNÍHO LYŽOVÁNÍ

1. lekce - první jízda na dvou lyžích

Výjezd z vody
a) Při startu z vody na dvou lyžích, je důležité: zpevnit tělo, držet ruce s hrazdou natažené kolem kolen, kolena nejlépe až na prsou, špičky lyží kousek (cca 10cm) z vody, ve vodě zásadně neležíme s trupem rovnoběžným s hladinou
b) Jakmile člun (vlek) začne táhnout, tak počkat, než se dostanete nad hladinu. Potom si stačí jen pomalinku stoupnout. Chyba, kterou dělají téměř všichni začátečníci, je přitahování - nikdy se nepřitahovat, jinak vám na 99% podjedou lyže a následuje pád. Pokus o stoupnutí si v době, kdy nekloužete na vodě není vůbec dobrý nápad. Následkem jsou silou tahu člunu roztažené nohy, pád a možnost natažených třísel. Pro milovníky videa : docela pěkný návod, bohužel anglicky.
c) Pokud se již dostanete nad hladinu, tak zase zpevnit tělo. Chyba je, pokud vysunete horní část těla dopředu a zadní část těla necháte vzadu - styl "kaďák".

Jízda na vodě
Jakmile se dostanete nad vodu je důležité držet hlavu nahoře, pevně se držet a narovnat tělo. Ruce s hrazdou jsou natažené, u těla, ve výši pasu. Lyže držet na šířku lyže od sebe, přímá dráha uprostřed V vlny člunu a při zatáčce se snažit udržet v tomto postavení i přes odstředivou sílu, která na vás bude působit - posunovat lyžaře do vnější části dráhy. Dráhu si v zatáčce nezkracujeme (neřežeme jí, ztratili bychom rychlost a propadli se do vody). Rovnováhu udržujeme pružením v kolenou, nikdy předklony, zákony a přitahováním (= pád).

Zatáčení na vodních lyžích
Pro zatáčení je nejdříve potřeba se naučit přenášet váhu z jedné lyže na druhou. Když zvednete levou nohu a lehce se nakloníte doleva, tak začnete zatáčet. Všechny pohyby se musí dělat pomalu a plynule! U začátečníků je nejtěžší přejetí vlny jen díky strachu. Není třeba se toho obávat, ale je nutno dodržovat zásady: neustále mírně pokrčené nohy, hrazdu držet u boku, plynulé pohyby a pevné držení těla.

2. lekce - přechod ze dvou lyží na jednu (slalomku)

Kterou nohu dopředu?
Pokud si nejste jisti, s kterou nohou by jste měli jezdit vepředu (stojná noha), stačí, když vás někdo strčí do zad. Kterou nohou vykročíte nejdříve dopředu, tak ta je ta správná. Nebo vzpomeňte, kterou jste se klouzali dopředu na ledě nebo stáli na koloběžce. I to bývá v 99% případů shodné.

Přenášení váhy na jednu lyži
Přenášení váhy na stojnou nohu je první krok k jízdě na jedné lyži. Pokud se vám povede zvednout lyži alespoň do 10 cm nad vodu a vydržet tam 10 a více vteřin, pak můžete pokročit dále.

Odhození jedné lyže
Je limitující krok k úspěšnému zvládnutí jízdy na jedné lyži. Před jízdou, kdy se chystáte odhodit za jízdy jednu lyži, si musíte povolit vázání (pro snazší odhození lyže). Při jízdě nadlehčíte jednu lyži a nadlehčenou lyži odhodíte (pomalu a plynule).
Po odhození lyže se snažíte zasunou volnou nohu do "zakopávačky" (poutko na lyži za botou vázání).

Výjezd z vody
Zásady pro výjezd na jedné lyži jsou stejné, jako na dvou lyžích, až na výjimky:
• Již od začátku výjezdu musíte zadní nohou kormidlovat za tělem (kvůli stabilitě).
• Zůstat skrčený až do té doby, kdy je hladina již tvrdá.
• Neustále mít nataženy ruce - neskrčovat!!!
• Opatrně zasunovat zadní nohu do zakopávačky.
• Pomaličku se narovnávat.

Jízda na jedné lyži
Zatáčení na jedné lyži. Ne jedné lyži se zatáčí pomocí přitahování hrazdy k bokům. Pokud ji přitáhnete k levému boku a lehce se nakloníte doprava, pak zatočíte doprava.

3. lekce - jízda na slalomce + začátky ve slalomové dráze

Slalomový oblouk
Slalomový oblouk se skládá z několika fází jsou to:
• přitažení hrazdy k boku a mírného naklonění na stranu, na kterou chcete zatočit - zátah
• zpevnění těla a držení v jedné přímce - travers
• přejetí vlny, ruce se vzdalují od boků, ale tělo je stále v jedné přímce - vypouštění

Pohyb těla
Tělo je stále v jedné přímce, pouze se mění úhel mezi tělem a hladinou.

Vypouštění jednou rukou
Při vypouštění jednou rukou již musíte zvládat vypouštění oběma rukama.
Pohyb je stejný, pouze jednu ruku dáváte do strany a druhou současně necháte pokrčenou u těla.

Máte-li zájem se naučit víc, doporučuji prostudovat trochu teorie od Adama Sedlmajera, účastníka a stříbrného medajlisty z MS 2009 ve vodním lyžování : slalomový oblouk a vypouštění jednou rukou



ZÁKLADY REKREAČNÍHO WAKEBOARDINGU

Na úvod je dobré říct, že zkušenosti ze snowboardingem mnoho nevyužijete. Společným prvkem je snad to, že přední noha zůstává přední a desky jsou si někdy podobné.

1. lekce - první jízda

Výjezd z vody
a) Při startu z vody, je důležité: zpevnit tělo, držet ruce s hrazdou natažené v úrovni horní hrany desky (boardu), kolena nejlépe až na prsou, paty pod zadek a horní hrana může vykukovat mírně z vody, ve vodě zásadně neležíme s trupem rovnoběžným s hladinou
b) Jakmile člun (vlek) začne táhnout, tak počkat v tété pozici (na bobku) než se dostanete nad hladinu. V této stabilní pozici si můžete desku "omáknout", tj. zjistit jak se chová při přenesení váhy. Potom vyzkoušíme pomalinku stoupnout. Váha musí být 50/50 přední/zadní noha, vzhůru jdeme pomalu a ruce s hrazdou jdou k tomu boku, který pojede jakoby dopředu.
Kterou nohu dopředu? Nevíte-li která noha bude přední, zkuste techniku viz : vodní lyžování, 2. lekce - přechod ze dvou lyží na jednu (slalomku).
Chyba, kterou dělají téměř všichni začátečníci, je přitahování a záklon - nikdy se nezaklánět a nepřitahovat, jinak vám na 99% podjede deska = pád.

Jízda na vodě
Jakmile se dostanete nad vodu je důležité držet hlavu nahoře, pevně se držet a narovnat tělo. Tělo péruje koleny, ruce s hrazdou jsou u toho boku, který jede jakoby dopředu. Pohled směřuje vzhůru ve směru jízdy (pomáhá od hrbení se). Dráha je uprostřed V vlny člunu a při zatáčce se snažíme udržet v tomto postavení i přes odstředivou sílu, která na vás bude působit. Dráhu si v zatáčce nezkracujeme (neřežeme jí, ztratili bychom rychlost a propadli se do vody). Pérování v kolenou zmírňuje rázy protivln a nedovolí tělu, aby se rozhoupalo.

Zatáčení - korekce směru
Na počátku zatáčíme zásadně změnou polohy hrazdy. Zásadně "nevyrýváme" stopu snowboardovým způsobem zadní nohou a kýváním v bocích spolu s mácháním rukama. Na počátku v rovném úseku dráhy zkusmo jemně přesunem hrazdu od boku na břicho a ejhle - jedeme ke směru zadku. A naopak. Hrazda k zadku a točíme na druhou stranu. Ruce jsou stále nataženě v úrovni boků, netlacíme do nohou, kolena pruží a my prostě kloužeme. V zatáčce se nám tato dovednost bude hodit.

Pro milovníky videa : návod do začátku na wakeboardu, který pokračuje i trochu pokročilejšími věcmi.

2. lekce - pokročilejší

vypracujeme později a nebo se inspirujte zde :

Learn How to Wakeboard Online
Cable Addicts

Od věci není ani koupit si sadu 5 DVD The Book od Sidewayz. Je to jedna z nejrozsáhlejších DVD publikací věnujících se výuce Wakeboardingu. 5 DVD, ca. 9 hod. - asi to nejlepší co bylo k učení vytvořeno - ukázky jak na to, zpomalení, různé pohledy. K dostání v našem e-shopu za 3100 Kč.



ZÁVODNÍ VODNÍ LYŽOVÁNÍ

Má stejné podmínky jako rekreační vodní lyžování , ovšem je zde mnoho věcí navíc. V areálech Vodního lyžování musí být dostatečný prostor pro slalomovou dráhu vytyčenou bójemi, prostor pro figurální jízdu ("triky") a místo pro skok (dráha + skokanský můstek) (viz. obrázky). Jezdí se tedy ve 3 disciplínách se speciální a pro každou disciplínu odlišnou výbavou viz pravidla.

Standardy drah pro závodní vodní lyžování:

dráha pro slalom dráha pro trikové jezdění dráha pro skoky

[ index ]   [ prodejna, e-shop ]   [ lyžování - wakeboarding ]   [ půjčovna ]   [ BORO Team ]   [ firemní údaje ]

[ O'Brien ]   [ Jetpilot ]   [ Camaro ]   [ Pro-tec ]   [ Bern ]

BORO spol.s r.o. prodejna a dráha pro vodní lyžování a wakeboarding
Davle, Kiliánská ul., GPS : 49°52'47.32"N, 14°23'22.05"E   tel. 603 444 096 (608 444 098)