zpět na úvod shopu

*** *** *** jak nakoupit wakeboard *** *** ***

Wakeboard

Začátečnické wakeboardy jsou z pěnového materiálu, jsou trochu těžší ale velmi cenově výhodné. I tato prkna jsou symetrická, lze na nich jezdit v obou směrech. Základní pravidlo je : čím víc laminátu, grafitu nebo karbonu je použito ke stavbě wakeboardu, tím je lehčí, tvrdší a sportovnější. Chceš-li tedy jít s výkonem dopředu, nešetři na začátku při koupi prkna nebo budeš za měsíc či dva kupovat jiné, protože ti staré nebude stačit.

Délka wakeboardu sa pohybuje od 120 cm do 150cm, výrobci doporučují délku wake dle hmotnosti jezdce. Bude-li na jednom wakeboardu jezdit víc lidí, kupuj prkno větší, podle nejtěžší osoby. Délku desky odpovídající tvé váze a předpokládané rychlosti člunu najdeš v tabulce WAKEBOARD-DÉLKA.
Budeš-li jezdit víc za lodí, kup si delší wakeboard, který ti poskytne lepší klid a stabilitu na stále neklidné vodě. Je taky výhodou disponovat více finkami, budeš mít ihned po dopadu na vodu dobré vedení. Na vlek je lepší kratší a lehčí wakeboard. Integrované (moldet in) finky jsou zde výhodou.

Rocker je zakřivení skluznice wakeboardu od špičky po střed. Všeobecně platí čím větší "rocker" je wakeboard víc prohnutý, je lehčí odraz, stabilnější dopad. Wake má ale menší kontakt s vodou proto složitější/těžší hranění. Wake s menším rockerem je rychlejší, snadněji ovladatelný.

Čtyři základní typy rockerů:
- continuous rocker - postupné zakřivení od středu až po špičku wakeboardu, plynulé hranění, stabilní výskoky - vhodné pro začátečníky;
- progresive rocker - střed je mírně zakřivený a přibližně v okolí vázání se začína wake víc zakřivovat - rychlejší při dostatečných výskocích;
- 3 stage rocker – rovný střed, od vázání téměř až zalomený - největší možné výskoky i při malé rychlosti ale náročný na techniku;
- 5 stage rocker – obdoba 3 stage rockeru ale zalomení jsou 2 (zalomení nadvakrát);

rocker u wakeboardu

Wakeboard pro člun nebo vlek, budeme-li hovořit o základním jezdění na hladké vodě bez překážek, je v podstatě stejný. Platí rozdíl mezi rockerem a tuhostí desky ale to je věc subjektivní a osobní volby. Pro začátek je ovladatelnější tužší wakeboard. Rozdíl nastane při jezdění na překážkách. Zde potřebujeme několik věcí navíc :

- desku s měkkými konci (tuhost desky je stále věcí subjektivní a osobní volby);
- finky, které odolávají překážkám, nejlépe integrované (moldet in) finky nebo finky pro park, nejnověji pak u CTRL vysouvací OLT finky;
- dno wakeboardu odolné otěru na překážce, tedy provedení Impact Base (PTEX, PBT, PEHD) někdy také označované Grind Base;
- Dura-Rail - Pružné TPU (Thermoplastic Polyurethane) hrany;

Rozdělení wakeboardů dle tuhosti (flexe) :

Stále častěji se diskutuje tzv. flexe wakeboardů. Ta se dále dělí na flexi tipů, tedy špiček wakeboardů a flexi jejich středu. Každému vyhovuje něco jiného a nebylo by od věci připomenout, že měkký wakeboard není všelék a zárukou úspěchu. Řada jezdců za světové špičky jezdí tužší wakeboard, řada zas dává přednost měkčímu. Za vším stojí především osobní pocit z jízdy a dlouhé natrénované hodiny.

U každého prodávaného wakeboardu najdete poznámku, zda je vhodný pro člun nebo vlek, popis tuhosti i konstrukce.

Vázání

Na začátku budete potřebovat univerzální vázání, které může použít tvůj partner nebo kamarád.
Později, až výkon i nároky stoupnou, budeš potřebovat pevnější spojení lyže (wakeboard) noha. Šňůrkové vázání ti toto spojení umožní.
Nakonec, až budeš lyže (wakeboard) používat jen ty pro svou osobu je nejvhodnější vázání pevné, takové, které ti přesně padne. To už ale sám poznáš, který typ ti vyhovuje.

Opravy vázání

Stane-li se Vám ta nepříjemnost, že se něco roztrhne či jinak poškodí doporučujeme navštívit Opravnu obuvi KNOFLÍČEK (Bludovická 400, Praha 9, Letňany, tel.: 775 280 365, www.knoflicek-sluzby.cz). Pan majitel je velmi šikovný a opravil již nejedno odepsané vázání.

Lana, hrazdy, bagy, rukavice, helmy

Zde platí jediné. Vyberte si, co se líbí a co sedí. Jediná připomínka. Pro začátečníka nemá smysl kupovat drahé lano a hrazdu, protože ho dříve zničí než rozezná jeho přednosti. Pro rekreační ježdění je nejvhodnější dvoudílné lano s hrazdou v ceně kolem 1.200Kč.


*** *** *** prodáváme výrobky firem *** *** ***www.water-ski.cz